Ziemeļamerikas pawpaw
(Asimina triloba)

Apraksts un audzēšana

   Ziemeļamerikas Pawpaw jeb Asimina Triloba ir neliels lapu koku un krūmu ģints ”Annonaceae” dzimtas pārstāvis. Šobrīd zināmi astoņi tās pārstāvji – dabā tie visi sastopami tikai Ziemeļamerikā. Dažas sugas var atrast Francijā, Spānijā, Itālijā un Japānā.

   Dabā tas izaug vidēji līdz 4–5 m augstumā, optimālos apstākļos līdz 12–15 m, bet kultivējot tas parasti izaug līdz 2–3 m. Vainagam ir piramīdas forma. Stumbrs un dzinumi ir pelēcīgi, miza gluda. Lapas ir lielas, apmēram 20 cm garas un 7–8 cm platas, pēc formas atgādina elipses formu. Jaunās lapas priekšpuse ir spilgti zaļa, izaugot tā kļūst gaišāka, parādās pelēcīgs apakštonis.

   Lapas plaukst tikai pavasara beigās, bet ziedi parādās pirms tām. Pumpuri atveras aprīļa vidū, ziedēšana turpinās vismaz 20 dienas, lai gan katrs atsevišķais zieds dzīvo ne ilgāk kā nedēļu. Ziedi ir ļoti dekoratīvi, līdzīgi magnoliju ziediem.  Zieda vidējais diametrs ir 5–6 cm. No viena pumpura var veidoties 3–5 un pat 7–9 augļi.

   Koka produktīvā mūža ilgums ir 50 gadi vai vairāk. Pirmo reizi tas nes augļus 5-6 gadus pēc auga stādīšanas zemē. Raža nogatavojas septembra beigās vai oktobra sākumā. Asimīnu sauc par banānkoku, bet augļa forma vairāk atgādina papaiju – iegarena, nedaudz izliekta un stūraina. Augļi ļoti atšķiras pēc izmēra un svara. Garums var būt 5-15 cm, platums – 2-8 cm, svars – 50-350 g. Jo karstāka un sausāka vasara, jo mazāki augļi.

   Augļu mīkstums ir ļoti salds, bet garšu ir grūti aprakstīt – tai ir mango, banānu, ananāsu un feihoa garšu kombinācija. Tie smaržo pēc zemenēm un krējuma. Asiminas augļi ir bagāti ar aminoskābēm, mikroelementiem, vitamīniem, cukuriem. Tos izmanto imūnsistēmas stiprināšanai, toksīnu izvadīšanai un gremošanas trakta atjaunošanai. Zinātnieki ir atklājuši, ka daži augļu komponenti kavē vēža šūnu augšanu. Tā kā svaigi augļi tiek uzglabāti tikai dažas dienas, no tiem gatavo ievārījumus, kompotus vai sukādes.

   Asimina Triloba ir ļoti salizturīgs lapu koks. Augļi nogatavojas septembra beigās. Izturīgs pret salu līdz -32°C. Asiminai patīk augt gaišās vietās. Optimālais dienas garums vasarā ir 14-16 stundas, un vismaz 4 stundas tiešos saules staros. Var audzēt kā podu kultūru. Pavasarī to iznes vietā, kur augs dzīvo līdz vēlam rudenim. Augs mīl ūdeni, tāpēc sausumā to vajag regulāri laistīt. Rudenī laistīšanu pakāpeniski samazina līdz nelaista vispār. Aukstajās zonās augs ir apmierināts ar dabīgiem nokrišņiem. Pavasarī pēc sniega kušanas saknes var ciest no liekā mitruma.

   Stādīšanai paredzētajai augsnei jābūt labi drenētai, auglīgai un irdenai, ar nedaudz skābu reakciju. Nav vēlams pārstādīt augus, kas vecāki par 3 gadiem. Starp kokiem jāievēro vismaz 3 m attālums. Pēc stādīšanas augsnes virsmu mulčē ar kūdru, kompostu, šķeldu vai koku lapām. No aprīļa ieteicams mēslot.

Stādu pieejamību, cenas un piegādes iespējas lūdzam precizēt sazinoties ar mums!