Shagbark Hickory riekstkoks
(Carya Ovata)

Apraksts un audzēšana

 ”Shagbark Hickory” (Carya Ovata) riekstkoks ir izplatīts ASV austrumos un Kanādas dienvidaustrumos. Pašlaik tas ir diezgan izplatīts Eiropā, taču to galvenokārt audzē kā daļu no dekoratīvajiem stādījumiem un botāniskajos dārzos.

   Tas ir vairāk par 30 m augsts, lēni augošs riekstkoks, kas var dzīvot vairāk par 400 gadiem. Sugai raksturīga pazīme ir stumbra mizas uzbūve: tā ir pelēka, plaisā ar vertikālām plaisām, veido garās lentes. Lapas ir 30–60 cm garas, ar piecām (retāk trijām vai septiņām) lapiņām.

   ”Shagbark Hickory” rieksti ir   3-4 cm gari ar plānu čaumalu, ēdami ar izcilu, saldu garšu, un tie ir iecienīts ēdiens gan cilvēku, gan dzīvnieku un putnu vidū. Rieksti ir ļoti vērtīgs produkts, kas satur daudz vitamīnu, minerālvielu, aminoskābes, mikro un makro elementu.

   ”Shagbark hickory” ir ļoti stiprs un ciets koks, ko agrāk izmantoja spieķu un koka ratu izgatavošanā. Tas ir ļoti salizturīgs koks, kas var izturēt temperatūras līdz -40 grādiem. Labi aug auglīgās, labi drenētās, smilšmāla neitrālās vai nedaudz skābās augsnēs. Šo koku ir grūti pārstādīt, jo tam ir liela mietsakne. Augs ir pašauglīgs, bet lai iegūtu labu ražu ieteicams stādīt vairākus kokus apmēram 10 metru attālumā.

Mūsu stādu ģenētika

Visi mūsu riekstkoku stādi tiek audzēti no labāku Kanādas šķirņu mātes koku sēklām, kas dod iespēju stādiem labāk adoptēties Latvijas klimatam, augsnei, gaismas režīmam un padara tos spēcīgākus un ilgmūžīgākus salīdzinājumā ar stādiem, kuri tiek pavairoti veģetātīvi. Bet tas neļauj identificēt tos ka 100% šķirņu stādus, jo riekstu ražai ir nepieciešama savstarpēja apputeksnēšana ar citiem kokiem.

Mātes koku šķirnes

Visiem mūsu stādu mātes koku šķirnēm piemīt tādas īpašības ka: izcila garša, liels kodola izmērs, plāna čaumala, paaugstināta salizturība un bagāta ražība. Ģenētiski tie var atšķirties ar izmēriem, formām, nogatavošanas termiņiem un ražības regularitāti.

Stādu pieejamību, cenas un piegādes iespējas lūdzam precizēt sazinoties ar mums!