Sirdsveida riekstkoks
(Juglans ailantifolia/cordiformis)

Apraksts un audzēšana

   Sirdsveida riekstkoks (Lat. Juglans ailantifolia/cordiformis) nāk no Japānas. Nosaukums “sirdsveida” ir tieši saistīts ar augļa formu. Ja salīdzina valrieksta un sirdsveida riekstkoku augļus, tad otrajam ir daudz saldāka garša. 
   Sirdsveida riekstkoks ir lapu koks, kas dod vērtīgus augļus un pieder pie ļoti dekoratīvām kultūrām. Šajā sakarā to bieži izmanto parku labiekārtošanai. Koks vidēji sasniedz 12–15 metru augstumu, un tā vainags var sasniegt pat 10 metru diametru.

  Stumbrs klāts ar pelēku mizu. Lapas ir ļoti lielas, to garums var sasniegt 1 metru garumā. Vienas lapas sastāvā ir 10–15 lapiņas, kuru platums ir aptuveni 50 mm, garums līdz 180 mm. 

   Tas ir vienmājas koks, kas nozīmē, ka uz viena auga atrodas gan sieviešu, gan vīriešu ziedi. Tas zied maija pēdējās dienās. Šajā gadījumā ziedēšanas sākums sakrīt ar lapu plākšņu izpaušanas brīdi.

   Augļi ir savākti grupās pa 7-12 gabaliem, kas veido otas. Zaļajiem iegarenajiem augļiem ir ass gals. To garums ir aptuveni 50 mm, bet diametrā tie sasniedz līdz 40 mm. No kopējās augļa masas kodols aizņem aptuveni 30 procentus. Augļi pilnībā nogatavojas pirmajās rudens nedēļās. Tāpat kā valriekstam, arī sirdsveida riekstkokam ir augsta uzturvērtība, taču tie ir daudz garšīgāki.

   Šāda koka dzīves ilgums var sasniegt 200 gadu vecumu. Pieaudzis koks (vecāks par 20 gadiem) dod 100–120 kilogramus augļu. Tajā pašā laikā no 1 hektāra raža var sasniegt 7500 kilogramu augļu.

  Sirdsveida riekstkoks pats par sevi ir neticami ātri augošs. Ar atbilstošu mitrumu un aizsardzību pret nezāļu konkurenci tas var pieaugt līdz pusotram metram gadā. Sirdsveida riekstkoks atšķiras ar ļoti augstu izturību pret salu. Viņš nebaidās no temperatūras pazemināšanas līdz mīnus 38 grādiem. Pateicoties tam, šīs augs ir ļoti populārs Kanādā un Amerikas Savienoto Valstu ziemeļu daļā. Mūsdienās, pateicoties selekcionāriem, ir liels skaits dažādu sirds formas riekstu šķirņu, tomēr lielākā daļa šķirņu tika audzētas Kanādā.
   Audzējot sirdsveida riekstkokus, jāatceras, ka to labi apputeksnē citi riekstu veidi, piemēram, valrieksts un mandžūrijas rieksti, tāpēc, ja uz vietas aug šāda veida rieksti, var parādīties gan sirds formas rieksti, gan dažādi hibrīdi.

   Sirdsveida riekstkoks dod priekšroku saulainām vietām, jauniem stādiem nepieciešama mitra augsne. Bet laistot, jums ir jāpārliecinās, ka nav ūdens stagnācijas. Koks vieglāk pacieš sausumu nekā lieko mitrumu.

   Augsnei jābūt neitrālai, vieglai, caurlaidīgai. Ja augsne ir smaga, tad stādīšanas bedrē jāveic laba drenāža. Pirmos divus gadus jauniem stādiem ir vēlama aizsardzība no sala, vēja un dzīvniekiem.

Mūsu stādu ģenētika

Visi mūsu riekstkoku stādi tiek audzēti no labāku Kanādas šķirņu mātes koku sēklām, kas dod iespēju stādiem labāk adoptēties Latvijas klimatam, augsnei, gaismas režīmam un padara tos spēcīgākus un ilgmūžīgākus salīdzinājumā ar stādiem, kuri tiek pavairoti veģetātīvi. Bet tas neļauj identificēt tos ka 100% šķirņu stādus, jo riekstu ražai ir nepieciešama savstarpēja apputeksnēšana ar citiem kokiem.

Mātes koku šķirnes

Visiem mūsu stādu mātes koku šķirnēm piemīt tādas īpašības ka: izcila garša, liels kodola izmērs, plāna čaumala, paaugstināta salizturība un bagāta ražība. Ģenētiski tie var atšķirties ar izmēriem, formām, nogatavošanas termiņiem un ražības regularitāti.

Stādu pieejamību, cenas un piegādes iespējas lūdzam precizēt sazinoties ar mums!