Mandžūrijas riekstkoks
(Juglans mandzurica)

Apraksts un audzēšana

  ”Mandžūrijas riekstkoks” pieder pie valriekstu ģints. Tas ir ielisks dekoratīvs koks, kas dod arī vērtīgus un garšīgus augļus. Tam nav nepieciešama īpaša kopšana, tam ir lieliska ziemcietība, tas pārsteidz ar augšanas spēku un milzīgo lapu vērienu. Kultūra tiek uzskatīta par vienmāju, citiem vārdiem sakot, vīriešu un sieviešu ziedkopas aug uz viena koka. Otrais auga nosaukums ir Dumbeja valrieksts.

   Riekstkoka dzimtene tiek uzskatīta par Ķīnas ziemeļaustrumiem, pareizāk sakot, apgabalu, ko sauc par Mandžūriju. Dabā tas aug arī Korejas pussalā un Krievijas tālajos austrumos, jo īpaši Amūras reģionā, Primorijā un Sahalīnā.

   Mandžūrijas riekstkoks ir ļoti izturīgs pret aukstumu un spēj izturēt salu līdz -45 ° C.
Ārēji Mandžūrijas valrieksts ir diezgan ievērojams. Koka vainags ir izplests un nedaudz atgādina bumbu. Mizas krāsa ir tuvāk tumši pelēkai, bet dzinumu nokrāsa ir brūnāka. Dabiskos apstākļos pieaugušo kultūras pārstāvju augstums var sasniegt 30 m, un dzīves ilgums ir augsts – līdz 300 gadiem. Tajā pašā laikā koka aktīvā augšana turpinās tikai līdz 80-90 gadiem, pēc tam process palēninās.

   Mandžūrijas valriekstu lapām ir raksturīgi diezgan lieli izmēri, atšķirībā no tuvākā radinieka – valrieksta. Interesanti, ka viena lapa sastāv no 8-20 iegarenām un mazākām lapiņām ar robainām malām. Vidēji kopējais garums ir aptuveni 50 cm, bet ir īpatņi, kuru izmēri sasniedz 100 cm. Vasarā lapotnei ir bagātīga smaragda krāsa, bet līdz rudenim tā iegūst zeltainu nokrāsu. 7-10 gadu vecumā augs sāk nest augļus. Tajā pašā laikā ziedēšana notiek aprīlī-maijā, bet augļu ražu var novākt vasaras rudens sākumā. Pēc formas rieksti atgādina ovālu, un izmērs ir aptuveni 3-5 cm diametrā. Audzē ķekaros pa 2-7 augļiem katrā zarā. Mandžūrijas riekstu apvalks ir izturīgs un tā biezums sasniedz 5 mm.

   Mandžūrijas riekstkoka unikalitāte slēpjas tā vairākās ārstnieciskajās īpašībās. Augu plaši izmanto farmācijā un tautas medicīnā, jo tas satur vairākas noderīgas vielas. No Mandžūrijas valrieksta izgatavotajiem preparātiem ir spēcīga pretsāpju, pretsēnīšu un pretparazītu iedarbība. Tie paplašina asinsvadus, dziedē brūces un darbojas ka lielisks antiseptisks līdzeklis. Pēc lietošanas manāmi paaugstinās vitalitāte, uzlabojas matu un ādas stāvoklis, uzlabojas gremošanas sistēmas darbība. No zaļiem augļiem gatavo ievārījumus, bet koksni izmanto mēbeļu ražošanā.

   Mandžūrijas riekstkoks pirmos 20 gadus aug milzīgiem tempiem, līdz 2 m gadā. Savā mūžā izaug līdz 30 m un pat augstāk. Ziemeļu reģionos un Tālajos Austrumos tas var augt krūmu formā un nest augļus kā koks.
Mandžūrijas riekstkokam patīk labi drenētas auglīgas augsnes ar neitrālu PH reakciju. Dod priekšroku labi apgaismotām vietām. Pateicoties labi attīstītai, spēcīgai sakņu sistēmai, tas spēj izturēt spēcīgas vēja brāzmas. Tas labi pārnes piesārņotu gaisu un pilsētas dūmus.

Stādu pieejamību, cenas un piegādes iespējas lūdzam precizēt sazinoties ar mums!