Melnais riekstkoks
(Juglans Nigra)
Apraksts un audzēšana
Melnais valrieksts jeb Amerikas valrieksts (lat. Juglans nigra) ir koku suga no valriekstu dzimtas (Juglandaceae) valriekstu ģints. Šīs riekstkoks var dzīvot vairāk par 500 gadiem un speciālisti uzskata, ka tas vecums nav robeža. Tā ir arī viena no pieprasītākajām lapkoku sugām Ziemeļamerikā. Sugas dabiskais areāls ir Ziemeļamerika un Kanāda. 1629. gadā melnais valrieksts tika ieviests Eiropā un tiek audzēts no Itālijas līdz Somijai.
Melnais valrieksts izaug 30–40 metrus augsts, ar tumšu, gandrīz melnu mizu, klāts ar dziļām plaisām. Stumbra diametrs var pārsniegt 1,5 m. Lapas ir 25–50 cm garas, ar 11–23 iegareni ovālām gaiši zaļām lapiņām.
Melnais valrieksts ir salizturīgāks nekā valrieksts un nobrieduši koki var paciest salnas līdz -40 ° C, bet jauniem kokiem (līdz 3 gadu vecumam) ir nepieciešama aizsardzība no sala un ziemas vējiem. Melnais valrieksts sāk ražot augļus 6-9 dzīves gadā. Augļu nogatavošanās – no septembra beigām līdz oktobra vidum.
Melnais valrieksts pieder pie vēja apputeksnētajiem vienmāju kokiem. Latvijas apstākļos ziedēšana notiek maija otrajā pusē un turpinās līdz jūnija sākumam. Sievišķo un vīrišķo ziedkopu ziedēšana uz koka nenotiek vienlaicīgi, tāpēc labākai apputeksnēšanai ir nepieciešami vairāki koki. Augsnei jābūt nedaudz sārmainai vai neitrālai. Koks, kas aug uz viegli skābas vai skābas augsnes, atpaliek attīstībā un nespēj pienācīgi sagatavoties gaidāmajai ziemai. Melnais valrieksts izceļas ar mitrumu mīlošo dabu. Diezgan bieži Indiānā tiek appludināta auga sakņu sistēma. Bieži vien tas atrodas zem ūdens 4 nedēļas, taču tas nekaitē kokam. Šādas kultūras stādīšanai nav ieteicams izvēlēties vietas kas atrodas augļu koku tuvumā. Melnā valrieksta lapas izdala vielu – juglonu, kam ir kaitīga ietekme uz augiem, kas atrodas tās tiešā tuvumā. Tomēr ir koki, kas labi aug blakus Kanādas valriekstam, piemēram, kļava, liepa un skābardis. Bet, ja tomēr jūs gribat audzēt melno valriekstu kopā ar citām kultūrām, vajadzēs rudenī savākt nokritušās lapas no zemes, tas būtiski samazinās juglona ietekmi uz citiem augiem.
Melnā valrieksta augļi ir zaļi, sfēriski vai bumbierveidīgi, 3,5–6 cm diametrā. Melnie valrieksti tiek komerciāli lobīti ASV. Apmēram 65% no ikgadējās savvaļas ražas nāk no Misūri. Tos plaši izmanto saldējumos, maizes izstrādājumos un konditorejas izstrādājumos. Rudens brīvdienu sezonā patērētāji iekļauj melnos riekstus tradicionālajos gardumos, piemēram, kūkās, cepumos un pīrāgos. Riekstu diētiskā garša tiek izmantota citos pārtikas produktos, piemēram, salātos, zivīs, cūkgaļā, vistas gaļā, dārzeņos un makaronu ēdienos. Augļi (rieksti) tiek kultivēti to raksturīgās un pievilcīgās garšas dēļ. Melno riekstu kodols ir ļoti garšīgs, ar īpašu aromātu, bet tā nav galvenā šī koka īpašība. Šī auga sastāvdaļas ir ļoti interesantas arī medicīnā, jo īpaši dermatoloģijā, neiroloģijā un gastroenteroloģijā. Lielāko daļu pētnieku piesaista valrieksta pretvēža un antioksidanta iedarbība, ietekme uz sirdi un asinsvadiem, kā arī ir pierādīta melnā valrieksta labvēlīgā ietekme daudzu sirds un asinsvadu sistēmas slimību ārstēšanā un jaunveidojumu kompleksajā terapijā. Melnais valrieksts ir vērtīgs ārstniecības augs, kas satur naftohinonus (juglonu, hidrojuglonu un to glikozīdus). Šie dabiskie savienojumi atrodas dažādās auga daļās – perikarpā, mizā un lapās, un tiem ir plašs bioloģiskās iedarbības spektrs.
Galvenā melnā valrieksta sastāvdaļa ir juglons. Tas ir unikāls un sastopams tikai valriekstu dzimtas pārstāvjiem. Zāļu labvēlīgā iedarbība, kas ietver valriekstu perikarpa ekstraktu, lielā mērā ir saistīta ar juglona bioloģisko aktivitāti.
Melnā valrieksta koksne ir tumši brūna, ar skaistu tekstūru un ir viena no vērtīgākām koksnēm pasaulē. Pieaugušā koka koksne maksā vairākus tūkstošus dolāru par kubikmetru. Koksne ir smaga, blīva, ļoti izturīga, bet viegli apstrādājama. Melnais valrieksts ir viens no izturīgākajiem cietkoksnēm ASV. Pēc pareizas žāvēšanas tas stabili saglabā savu formu. Melnā riekstkoka koku izmanto mēbeļu ražotāji visā pasaulē, no tā ražo kvalitatīvas un dārgas mēbeles, premium klases saplāksni, līstes, izmanto interjera dekorēšanai, mūzikas instrumentu izgatavošanai.
Mūsu stādu ģenētika
Visi mūsu riekstkoku stādi tiek audzēti no labāku Kanādas šķirņu mātes koku sēklām, kas dod iespēju stādiem labāk adoptēties Latvijas klimatam, augsnei, gaismas režīmam un padara tos spēcīgākus un ilgmūžīgākus salīdzinājumā ar stādiem, kuri tiek pavairoti veģetātīvi. Bet tas neļauj identificēt tos ka 100% šķirņu stādus, jo riekstu ražai ir nepieciešama savstarpēja apputeksnēšana ar citiem kokiem.
Mātes koku šķirnes
Visiem mūsu stādu mātes koku šķirnēm piemīt tādas īpašības ka: izcila garša, liels kodola izmērs, plāna čaumala, paaugstināta salizturība un bagāta ražība. Ģenētiski tie var atšķirties ar izmēriem, formām, nogatavošanas termiņiem un ražības regularitāti.