"Hican" hibrīds
(Carya ovata x Carya illinoinensis)

Apraksts un audzēšana

   „Hican” riekstkoki  ir dabiski hibrīdi starp Hikoriju (Carya ovata; Carya laciniosa) un Pekanu (Carya Illinoinensis) , to nosaukums ir abu vārdu kombinācija “HiCan”. Hikoriju un pekanriekstu koki bieži aug kopā, kas ļauj tiem dabiski krustoties un veidot hibrīdus.

Hikānu riekstkoki ir iedalāmi divās kategorijās:

  • “Shagbark hickory” x “Pecan” (C. Ovata x C. Illinoinensis) – hibridizācijas rezultātā sanāk salizturigāki koki ar lielāku ražību, bet mazākiem riekstiem.
  • “Shellbark hickory” x “Pecan” (C. Laciniosa x C. Illinoinensis) – hibrīdi dod lielākus riekstus, bet lai tie spētu pilnībā nogatavoties ir nepieciešama karstāka vasara.

   Hikāna riekstkoki var izaugt līdz 40 metru gari, un ja apkārt pietiek vietas tiem pārsvarā veidojas apaļi vainagi. Tāpēc šos kokus ieteicams stādīt apmēram 10-15 metru attālumā viens no otra. Labi aug auglīgās, labi drenētās, smilšmāla neitrālās vai nedaudz skābās augsnēs. Hikāna riekstkokiem patīk siltas un saulainas vietas, kuras ir pasargātas  no stipriem vējiem vismaz pirmos 5 gadus. Tajā laikā ir ieteicams ierīkot stādiņiem nelielu noēnojumu. Šo koku ir grūti pārstādīt, jo tam ir liela mietsakne, tāpēc ir ieteicams to stādīt jau pirmajā gadā.      Augs ir pašauglīgs, bet dažiem kokiem var veidoties vīriešu ziedi ar sterīliem ziedputekšņiem, tāpēc lai iegūtu labu ražu ir ieteicams stādīt vairākus kokus. Pirmo riekstu ražu būs jāgaida apmēram 6-8 gadi. Šie koki ražo hikānu riekstus ar iegarenu formu, plānu čaumalu, lielu kodolu un izcilu saldu garšu. Audzējot hikānus ir jāņem vērā to, ka visi hibrīdi ir ļoti nestabīli un izaudzētais koks un to rieksti var vairāk pārņemt hikorija vai pekana īpašības.

  Šobrīd mūsu stādaudzētavā mēs audzējam hikānus no augstākminētas pirmās kategorijas (C. Ovata x C. Illinoinensis). Sēklas ir ņemtas no Kanādā augošiem “Burton” šķirnes pieaugušiem kokiem, kuri ir ļoti salizturīgi un produktīvi.

Mūsu stādu ģenētika

Visi mūsu riekstkoku stādi tiek audzēti no labāku Kanādas šķirņu mātes koku sēklām, kas dod iespēju stādiem labāk adoptēties Latvijas klimatam, augsnei, gaismas režīmam un padara tos spēcīgākus un ilgmūžīgākus salīdzinājumā ar stādiem, kuri tiek pavairoti veģetātīvi. Bet tas neļauj identificēt tos ka 100% šķirņu stādus, jo riekstu ražai ir nepieciešama savstarpēja apputeksnēšana ar citiem kokiem.

Stādu pieejamību, cenas un piegādes iespējas lūdzam precizēt sazinoties ar mums!